VERTİGO&DENGE BOZUKLUĞU VERTİGO(BAŞDÖNMESİ) NEDİR? VERTIGO TANI TEDAVİ MERKEZİ.

study2

Bağlantılar

Kategoriler


« | Ana Sayfa | »

Baş dönmesi olan hastaların uygulayabileceği egzersizler var mıdır?

Yazar admin | Haziran 13, 2015

1- Göz hareketleri: Bir yatağın kenarına oturun, parmağınızın ucunu göz seviyesinde ve yaklaşık 20 cm mesafede tutun. Parmağınızın ucunu sağa sola yukarı aşağı hareket ettirirken gözlerinizle bunu takip edin. Bunu önce yavaş sonra hızlı yapın.

 

2- Baş hareketleri: Oturur pozisyonda başınızı sağa sola öne ve arkaya olmak üzere önce yavaş sonra hızlı olarak yatırın.

 

Aynı hareketi gözleriniz kapalı olarak tekrar edin.

 

Ayakta oturur pozisyondaki baş ve göz egzersizlerini tekrarlayın.

 

Oturur durumdan ayağa kalkın gözler açık ve kapalı olmak üzere, bir topu göz seviyesinin üstünde elden ele atın.

 

Otururken ayağa kalkın ve önce bir yana sonra diğer tarafa dönün.

 

3- Hareketli egzersizler: Bir odada karşıdan karşıya gözleriniz açık ve kapalı olarak yürüyün. Bunu aynı şekilde eğimli bir yerde ve merdivende tekrarlayın.

 

Yatakta yatıp kalkın, aynı şekilde bir sandalyeye oturup kalkın.

 

Herhangi bir yöne itilerek dengeyi bozduktan sonra yeniden dengeyi sağlamaya çalışın, topu atıp tutun, öne eğilme ve hedef tuturmayı içeren bazı oyunlarla meşgul olun. Örneğin voleybol ve bowling.

 

 

Boyundaki problemlerden dolayı dengesizlik ve baş dönmesi olur mu?

Boyun problemlerine bağlı baş dönmesi (servikal vertigo) olabilir. Bazen kulak ağrısıyla birlikte seyreder. İki nedenden dolayı olur:

 

1- Beyine giden damarların boyundaki omurga problemlerine bağlı baskıya uğraması ve kanlanmanın bozulması,

 

2- Boynumuzdaki eklem ve kaslardan denge merkezine başın pozisyonu ile ilgili gönderilen bilgilerde düzensizlik ve bozulma söz konusudur.

 

Tanıda denge ile ilgili merkezlerin kanlanmasından sorumlu vertebrobaziller arterin renkli dopler ultrasonografiyle incelenmesi, anjiografi (damar iç kısmının ilaçlı görüntülenmesi) yapılır.

 

Boyundaki bu tür sorunlara özellikle bu bölgeye alınan darbeler, kazalar ve toplumda sıklıkla görülen migren hastalığı sebep olmaktadır.

 

 

Baş ağrısı veya migrenle beraber baş dönmesi ve dengesizlik olur mu?

Toplumda sık görülen ve genellikle şiddetli baş ağrısı nöbetleriyle gelen migren hastalarının yaklaşık %55’inde vertigo ve dizziness gözlenmektedir. Gerilim tipi baş ağrısı olanlarda da %8 civarında vertigo gözlenebilir.

 

Baş ağrısı ve dizziness’ı birlikte çok sık görmekteyiz. Amerikada migren sıklığı %10 olarak bildirilmektedir. Ağrı başlamadan önce hastada bir takım öncü bulgular meydana gelir. Bunlar; gözde ışık parlamaları, sinek uçuşması ayrıca vertigo, dizziness, kulak çınlaması, işitmede azalma gibi bulgulardır. Ardından şiddetli, genellikle tek taraflı zonklayıcı hareketle artan baş ağrısı gözlenmektedir. Gerilim tipi baş ağrısı olanlarda dizziness daha çok olur (%26). Vertigo %9 oranında görülür. Baş dönmesi migrenli hastaların %15’inde baş ağrısından önce, %47’sinde baş ağrısı esnasında oluşur. Ayrıca migrenli hasta grubunda araç tutma hastalığı daha sık görülür (%50).

Etiketler: Baş Dönmesi Nedir? | Yorum Yok »

Yorumlar