VERTİGO&DENGE BOZUKLUĞU VERTİGO(BAŞDÖNMESİ) NEDİR? VERTIGO TANI TEDAVİ MERKEZİ.

study2

Bağlantılar

Kategoriler


« | Ana Sayfa | »

Stresle baş dönmesinin herhangi bir ilişkisi var mı?

Yazar admin | Haziran 13, 2015

Kesinlikle evet. Yukarıda baş dönmesi tiplerini anlatırken dizzines’dan bahsettik.
basdonmesi_stresDizines’ı sersemlik hissi, başta boşluk hissi, düşmeye eğilim şeklinde tanımladık. Hastalar bunu daha farklı şekillerde de ifade edebilirler. Dizzines’ta genellikle içkulak dışında sistemik birçok neden olabilir. Dolayısıyla bu hasta grubu özellikle yanlış tanılarla farklı branşlara gidebilirler.

Yapılan araştırmalarda uzun süreli dizzines sorunu olanların %60’ında anksiyete bozuklukları tesbit edilmiştir. Bu grubun %38’ inde migren ve beyin travması kalanlarında da %2 kalp ritm bozuklukları bulunmuştur.

Sonuçta stres çevresel uyaranlara karşı verdiğimiz bir cevap. Bu cevap sırasında vücudumuzda birçok değişiklikler olur ve stres hormonu dediğimiz hormonlar salgılanır. Bazı otonomik reflekslerde sinir uyarılarında değişmeler meydana gelir. Bundan denge sistemimiz de nasibini alır. Dolayısıyla stres, baş dönmesi ve denge sorunlarında önemli bir tetikleyici sebep olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bazen baş dönmesi ve denge sorunları hastalarda bir tür strese sebep olarak depresyon anksiyete bozukluklarına da zemin hazırlayabilir. Uzun süre dizzines sorunu yaşayan hastalar özellikle kapalı ortamlarda veya görsel uyaranların fazla olduğu yerlerde kötüleşirler. Örneğin kronik (uzun süreli) dizzines sorunu olan hasta bazen araba sürerken korktuğundan, başının döndüğünden bahsederek doktora başvurabilir. Eğer daha önce geçirdiği bir içkulak hastalığını söylemezse sorun psikiyatrik olarak değerlendirilebilir.

Etiketler: Baş Dönmesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ? | Yorum Yok »

Yorumlar